Tag Archives: Mikoyan-Gurevich MiG 15

10 February 1952

Major George Andrew Davis, Jr., United States Air Force. (1 December 1920–10 February 1952)
Major George Andrew Davis, Jr., United States Air Force. (1 December 1920–10 February 1952)

MEDAL OF HONOR

GEORGE ANDREW DAVIS, JR.

The President of the United States of America, in the name of Congress, takes pride in presenting the Medal of Honor (Posthumously) to Major George Andrew Davis, Jr. (ASN: 0-671514/13035A), United States Air Force, for conspicuous gallantry and intrepidity at the risk of his life above and beyond the call of duty while serving with the 334th Fighter Squadron, 4th Fighter Wing, Fifth Air Force in action against enemy forces near Sinuiju-Yalu River, Korea, on 10 February 1952. While leading a flight of four F-86 Saberjets on a combat aerial patrol mission near the Manchurian border, Major Davis’ element leader ran out of oxygen and was forced to retire from the flight with his wingman accompanying him. Major Davis and the remaining F-86’s continued the mission and sighted a formation of approximately twelve enemy MIG-15 aircraft speeding southward toward an area where friendly fighter-bombers were conducting low level operations against the Communist lines of communications. With selfless disregard for the numerical superiority of the enemy, Major Davis positioned his two aircraft, then dove at the MIG formation. While speeding through the formation from the rear he singled out a MIG-15 and destroyed it with a concentrated burst of fire. Although he was now under continuous fire from the enemy fighters to his rear, Major Davis sustained his attack. He fired at another MIG-15 which, bursting into smoke and flames, went into a vertical dive. Rather than maintain his superior speed and evade the enemy fire being concentrated on him, he elected to reduce his speed and sought out still a third MIG-15. During this latest attack his aircraft sustained a direct hit, went out of control, then crashed into a mountain 30 miles south of the Yalu River. Major Davis’ bold attack completely disrupted the enemy formation, permitting the friendly fighter-bombers to successfully complete their interdiction mission. Major Davis, by his indomitable fighting spirit, heroic aggressiveness, and superb courage in engaging the enemy against formidable odds exemplified valor at its highest.

General Orders: Department of the Air Force, General Orders No. 20 (April 30, 1954)

Action Date: February 10, 1952

Service: Air Force

Rank: Major

Company: 334th Fighter Squadron

Regiment: 4th Fighter Wing

Division: 5th Air Force

Captain George A. Davis, Jr., USAAF, in the cockpit of his North American Aviation P-51K-10-NT Mustang, 44-12085, during World War II.
Captain George A. Davis, Jr., USAAF, in the cockpit of his North American Aviation P-51K-10-NT Mustang, 44-12085, during World War II.

© 2017, Bryan R. Swopes

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

20 January 1930

ALDRIN, Edwin Eugene, Jr., Apollo 11. (NASA)
Colonel Edwin Eugene Aldrin, Jr., United States Air Force, National Aeronautics and Space Administration Astronaut, in the Apollo 11 Lunar Module, Eagle. (NASA)
Edwin E. (“Buzz”) Aldrin, Jr., 1947. (The Amphitheatre)

20 January 1930: Colonel Edwin E. Aldrin, Jr., Sc.D., United States Air Force (Retired), was born at Glen Ridge, New Jersey, the second child of Edwin Eugene Aldrin, Aviation Director of Standard Oil Company of New Jersey, and Marion Gaddys Moon Aldrin.

The family resided in Montclair, New Jersey. “Buzz” Aldrin attended Montclair High School, and participated in football and track and field (pole vault). He graduated in 1947.

After high school, Aldrin turned down a full scholarship to attend the Massachusetts Institute of Technology (M.I.T.) and instead entered the United States Military Academy at West Point, New York. During his Plebe Year (freshman), Cadet Aldrin placed first in academics and physical education. He was a member of the French Club and the track and swim teams. In his third year he was a cadet corporal, and was designated as “distinguished.” He served as a cadet lieutenant during his final year.

Cadet Edwin Eugene Aldrin, Jr., 1951. (The Howitzer)

Aldrin graduated from West Point on 5 June 1951 with a Bachelor of Science Degree in Mechanical Engineering (B.S.M.E.). He was ranked third in his class. A notation in the class yearbook states,

“As is evidenced by his fine record at the Academy, Buzz should make a capable, dependable and efficient officer in the U.S. Air Force.”

The Howitzer 1951, at Page 98

Aldrin accepted a commission as a second lieutenant in the United States Air Force, with his date of rank retroactive to 1 June 1951. Second Lieutenant Aldrin was assigned to basic flight training at Bartow Air Force Base, Florida. Advanced training took place at Bryan Air Force Base, Texas. He trained as a fighter pilot and transitioned to the North American Aviation F-86 Sabre at Nellis Air Force Base, near Las Vegas, Nevada.

Lieutenant Aldrin flew the North American Aviation F-86E Sabre with the 16th Fighter Interceptor Squadron, 51st Fighter Interceptor Wing, located at Suwon Air Base (K-13), Korea. On 14 May 1953 he shot down an enemy Mikoyan-Gurevich MiG 15 fighter, for which he was awarded the Distinguished Flying Cross.¹ Three weeks later, 7 June, he shot down a second MiG 15.

Still images from the gun camera film show an enemy pilot bailing out of a Mikoyan-Gurevich MiG 15 shot down by Lieutenant Edwin E. (“Buzz”) Aldrin, U.S. Air Force, 5 miles south of the Yalu River, 14 May 1953. (U.S. Air Force)
1st Lieutenant Buzz Aldrin, 51st Fighter Interceptor Squadron, in teh cocpit of a North American Aviation F-86A Sabre, after shooting down an enemy MiG 15 fighter. (U.S. Air Force via Jet Pilot Overseas)
Lieutenant Buzz Aldrin, 51st Fighter Interceptor Wing, in the cockpit of a North American Aviation F-86E Sabre after shooting down an enemy Mikoyan-Gurevich MiG 15 fighter during the Korean War. (U.S. Air Force via Jet Pilot Overseas)

Buzz Aldrin flew 66 combat missions during the Korean War. After returning to the United States, he served as a flight instructor at Bryan AFB, Texas, and then a gunnery instructor at Nellis AFB, Nevada.

Instructor Buzz Aldrin in the cockpit of a Lockheed T-33A Shooting Star at Bryan Air Force Base, Texas. (U.S. Air Force via Jet Pilot Overseas)

1st Lieutenant Edwin E. Aldrin, Jr., married Miss Joan Ann Archer at the Episcopal Church in Ho-ho-kus, New Jersey, 29 December 1954. They would have three children.

Lieutenant and Mrs. Edwin E. Aldrin, Jr., 29 December 1954. The bride is the former Miss Joan Ann Archer.

Lieutenant Aldrin’s next assignment was to the three-month Squadron Officer School at Maxwell Air Force Base, Montgomery, Alabama. Aldrin then served as an aide to Brigadier General Don Zabriskie Zimmerman, the Dean of Faculty at the newly-established United States Air Force Academy, which was then located at Lowry Air Force Base, Denver, Colorado.

In 1955, Captain Aldrin was assigned to the 22nd Fighter Day Squadron, 36th Fighter Day Wing, at Bitberg Air Base, Germany, flying the North American Aviation F-100 Super Sabre. The squadron trained at Wheelus Air Base in North Africa.

North American Aviation F-100C-20-NA Super Sabre 54-1941, 22nd Fighter Day Squadron, 36th Fighter Day Wing, at Bitberg Air Base, Germany. (U.S. Air Force)

In 1959 Captain Aldrin returned to the United States to enter a masters degree program in aeronautics at the Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Massachusetts. Aldrin and his wife were both very seriously ill at this time, and he was a patient in a military hospital for the first six months. With nothing to do but study, Aldrin finished first among the other Air Force officers in the program.

Aldrin remained at M.I.T. to earn a Doctorate in Science in Astronautics (Sc.D.) by devising orbital navigation techniques. His thesis on Manned Orbital Rendezvous, earned Buzz another nickname: “Dr. Rendezvous.”

In October 1963, Major Aldrin was selected as an astronaut for the Gemini Program. He was one of 14 members of NASA Astronaut Group 3, which was announced 18 October 1963. He flew with James A. Lovell, Jr., aboard Gemini XII, 11–15 November 1966. They made 59 orbits of the Earth in 3 days, 22 hours, 34 minutes, 31 seconds. Aldrin performed the first successful “space walk.” He was outside the spacecraft for three “EVAs,” of 2 hours, 29 minutes; 2 hours, 6 minutes; and 55 minutes. A rendezvous and docking with an Agena target vehicle was also successful.

Astronaut Buzz Aldrin standing in the open hatch of Gemini XII in Earth orbit. (NASA)

Gemini XII was the final manned flight of the Gemini Program. Buzz Aldrin moved on to the Apollo Program.

Along with Neil Alden Armstrong, Buzz Aldrin landed on the Moon, 20 July 1969.

Astronaut Edwin Eugene Aldrin, Jr. on the surface of The Moon, 20 July 1969. (Neil A. Armstrong/NASA)

Aldrin resigned from NASA in July 1971. Returning to operational service with the Air Force, Colonel Aldrin was assigned as Commandant of the U.S. Air Force Test Pilot School at Edwards Air Force Base, California. He retired in March 1972.

Colonel Edwin E. Aldrin, Jr., United States Air Force.
Colonel Edwin Eugene Aldrin, Jr., United States Air Force. (U.S. Air Force)

In Return To Earth, (Random House, Inc., New York, 1973) Buzz Aldrin wrote about the depression he suffered: After you’ve been to the Moon, what else is there?

Aldrin has been married three times. He and his first wife, Joan, divorced in December 1974. He married Mrs. Beverly I. Handelsman Van Zile, 19 December 1975. They divorced 10 April 1978. On Valentine’s Day, 14 February 1988, Aldrin married his third wife, Mrs. Lois Driggs Cannon. They divorced 28 December 2012.

Buzz Aldrin has written several books and he continues to advocate manned space exploration.

HAPPY 89th BIRTHDAY, Colonel Aldrin!

Edwin Eugene (“Buzz”) Aldrin, Jr., Sc.D., Colonel, U.S. Air Force (Retired), and NASA Astronaut, August 2016. (Mike Marsland/WireImage)

¹ Soviet records indicate that a MiG 15 of 913 IAP (Istrebitel’nyy Aviatsionnyy Polk, Fighter Aviation Regiment), 32nd IAD (Istrebitel’naya Aviatsionnyy Diveeziya, Fighter Aviation Division), based at Antung Air Base, China, was shot down by an F-86 on 13 May 1953. The pilot, Senior Lieutenant Hristoforov, ejected safely. There were three MiG 15 losses that occurred on 14 May 1953. Two MiGs of 224 IAP collided and both pilots, Senior Lieutenant Odintsov and Lieutenant Evgeny Stroliikov, ejected. Odintsov was seriously hurt. A third MiG 15 crash landed at Myagoy Air Base. Its pilot, Senior Lieutenant Vladimir Sedashev, 518 IAP, was killed.

© 2019, Bryan R. Swopes

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

30 December 1947

The Mikoyan and Gurevich I-310 prototype S01.
The Mikoyan and Gurevich I-310 prototype S01.

30 December 1947: OKB Mikoyan test pilot Captain Viktor Nikolaevich Yuganov made the first flight of the Mikoyan and Gurevich I-310 prototype, S01. This would be developed into the legendary MiG-15 fighter.

S01 was a single-seat, single-engine prototype for a fighter interceptor designed to attack heavy bombers. It was intended to reach the high subsonic speed range. The leading edges of the wings and tail surfaces were swept to 35°. The wings were given 2° anhedral.

The prototype was 10.11 meters (33 feet, 2 inches) long with a wingspan of 10.08 meters (33 feet, ¾ inch). Its empty weight was 3,380 kilograms (7,452 pounds) and the takeoff weight was 4,820 kilograms (10,626 pounds).

I-310 S01 was powered by a Rolls-Royce Nene turbojet engine, one of 55 purchased from Rolls-Royce in 1947, then reverse-engineered by Vladimir Yakovlevich Klimov as the Klimov RD-45. The Nene used a single-stage centrifugal-flow compressor and single-stage axial-flow turbine. It was rated at 5,000 pounds of thrust (22.24 kilonewtons) at 12,400 r.p.m., for takeoff.

The I-310 had a maximum speed of 905 kilometers per hour (562 miles per hour) at Sea Level (0.74 Mach), and 1,042 kilometers per hour (648 miles per hour)—0.99 Mach—at 2,600 meters (8,530 feet). The service ceiling was 15,200 meters (49,869 feet). It could climb to 5,000 meters (16,404 feet) in 2 minutes, 18 seconds, and to 10,000 meters (32,808 feet) in 7 minutes, 6 seconds. Endurance was 1 hour, 31 minutes. Maximum range for S01 was 1,395 kilometers (867 miles).

The prototype was armed with one Nudelman N-37 37 mm cannon and two Nudelman-Rikhter NR-23 23 mm cannon.

The the first production MiG 15 flew 31 December 1948, one year and one day after the prototype. More than 18,000 were built.

The first production Mikoyan-Gurevich MiG-15 fighter. (Unattributed)
The first production Mikoyan-Gurevich MiG-15 fighter. (Unattributed)
Viktor Nikolaevich Yuganov

Viktor Nikolaevich Yuganov (Виктор Николаевич Юганов) was born at Moscow, Russian Soviet Federative Socialist Republic, 23 February 1922. He was a member of the Stalin Flying Club at age 14.

In December 1937, Yuganov entered the Red Army. He graduated from the flight school at Borisoglebsk, Voronezh, Russia, in December 1938. Yuganov was the youngest pilot in the 56th Fighter Regiment.

In July and August 1939, he flew 120 combat sorties during the Battles of Khalkhyn Gol (an undeclared war with Japan) and is credited with having shot down three enemy airplanes.

Viktor Yuganov was transferred to the 19th Fighter Regiment and was involved in the Russo-Finnish War (“The Winter War”)of 1939–1940.

After Germany invaded the Soviet Union in June 1941, Yuganov was assigned to the 2nd Independent Fighter Squadron. In January 1942, he was appointed deputy commander of the 521st Fighter regiment at the Kalinin Front. He shot down two more enemy aircraft.

In April 1942 Yuganov was assigned as a test pilot at the Gromov Flight Research Institute at Zhukovsky Air Base near Moscow and remained there until March 1945. He then became an inspector on the Air Staff for the Moscow Military District. In December 1946 he resumed test flying, this time at Mikoyan Design Bureau. Three years later, Yuganov returned to the Flight Research Institute where he continued testing the MiG-15.

Viktor Yuganov was awarded the Order of Lenin, and three times, the Order of the Red Banner. He died at Moscow, 24 July 1964.

© 2018, Bryan R. Swopes

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

15 December 1959

Major Joseph W. Rogers, U.S. Air Force, in the cockpit of Convair F-106A Delta Dart 56-0467, at Edwards AFB, 15 December 1956. (U.S. Air Force)
Major Joseph W. Rogers, U.S. Air Force, in the cockpit of Convair F-106A Delta Dart 56-0467, at Edwards AFB, 15 December 1959. (U.S. Air Force)

15 December 1959: At Edwards Air Force Base, California, Major Joseph William Rogers, United States Air Force, flew a Convair F-106A Delta Dart all-weather interceptor, serial number 56-0467, to a new Fédération Aéronautique Internationale (FAI) World Record for Speed over a 15 Kilometer-to-25 Kilometer Straight Course, breaking the record set two years earlier by Major Adrian E. Drew with a modified McDonnell F-101A Voodoo.¹

At an altitude of 40,000 feet (12,192 meters), Rogers made two passes over the straight 11 mile (17.7 kilometers) course, once in each direction, for an average speed of 2,455.736 kilometers per hour (1,525.924 miles per hour)—Mach 2.31. For his accomplishment, he was awarded the Distinguished Flying Cross, the FAI’s Henry De La Vaulx Medal, and the Thompson Trophy.

Convair F-106A Delta dart 56-0467, FAI World Speed Record holder, parked on Rogers Dry lake at Edwards AFB. (U.S. Air Force)
Convair F-106A Delta Dart 56-0467, FAI World Speed Record holder, parked on Rogers Dry Lake at Edwards AFB. Note the jettisonable external fuel tanks. (U.S. Air Force)
A copy of Joseph W. Rogers Diplôme de Record from the FAI. NOTE: The signature of LE PRESIDENT DE LA F.A.I. at the lower right of the document. (F-106DeltaDart.com)
A copy of Joseph W. Rogers’ Diplôme de Record from the FAI. NOTE: The signature of LE PRÉSIDENT DE LA F.A.I. at the lower right of the document. (f-106deltadart.com)
The Thompson Trophy
The Thompson Trophy

Major Rogers was the Air Force F-106 project officer assigned to Convair. He first attempted the record with another F-106A, 56-0459, but when that Delta Dart developed uncontrollable compressor stalls, 56-0467 was substituted. (This has led to confusion over which aircraft actually set the record, but in an interview, Colonel Rogers confirmed that it was 467.)

Joseph William Rogers was born at Chillicothe, Ohio, 28 May 1924. He grew up on a farm, and attended West High School, graduating in 1942. He enlisted in the U.S. Army Air Corps in 1943 and trained as a pilot. From 1944 he was assigned as a flight instructor in California. Rogers remained in the Air Force after World War II.

During the Korean War, Joe Rogers got the nickname “Whistlin’ Joe” when he put whistles on the wings of his North American Aviation F-51D Mustang in an effort to frighten enemy troops. 1st Lieutenant Rogers was awarded the Silver Star for his actions of 8 October 1950, in close support of a British infantry unit, which was surrounded on a hilltop by the enemy.

Though not officially credited, it is widely accepted that on 8 November 1950, with his Mustang Buckeye Blitz VI, he shot down an enemy Mikoyan-Gurevich MiG-15 jet fighter. An aerial victory of a piston-engine fighter over a jet fighter was a very rare occurrence. Rogers was one of a group of “The American Fighting Man” named Man of the Year by TIME Magazine. He flew 170 combat missions in the F-51 and another 30 in the Lockheed F-80 Shooting Star.

Captain Joseph W. Rogers, U.S. Air Force, in teh cocpt of BUCKEY BLITZ VI, Korea, 1950. (U.S. Air Force)
Captain Joseph W. Rogers in the cockpit of his North American F-51D Mustang, Buckeye Blitz VI, assigned to the 36th Fighter Bomber Squadron, 8th Fighter Bomber Group, Korea, 1950. Note the red dive bombing stripes on the upper surface of the Mustang’s left wing. (Photograph by Lieutenant Colonel William J. O’Donnell, commanding officer, 36th FBS, via ww2color.com)

Rogers was a 1954 graduate of the Air Force Test Pilot School and worked as a test pilot on the North American Aviation F-86D Sabre radar-equipped interceptor, and then the Convair F-102 Delta Dagger and F-106 Delta Dart.

From 1960 to 1964 Rogers commanded the 317th Fighter Interceptor Squadron at Elmendorf Air Force Base, Alaska, which was, at that time, the largest squadron in the United States Air Force. In 1963, he flew a F-102 in the annual William Tell competition at Tyndall Air Force Base, Florida, which he won, and was named the Air Force’s “Top Gun.”

Colonel Joseph W. Rogers with a Lockheed SR-71A. (U.S. Air Force)

Next, Rogers he commanded the Lockheed SR-71A and F-12A Test Force at Edwards Air Force Base. He is one of the few pilots to have ejected from an SR-71A, when 61-7953 went out of control, 18 December 1969. Both he and Radar Intercept Officer Lieutenant Colonel Gary Heidelbaugh safely escaped the doomed Blackbird.

Colonel Rogers was Vice Commander of the 3d Fighter Wing, flying the McDonnell F-4 Phantom II during the Vietnam War. After serving as Assistant Deputy Commander of the 7th and 13th Air Forces, he was appointed Chief of Staff for Operations at the Aerospace Defense Command Headquarters, Peterson Air Force Base, Colorado. Rogers retired from the Air Force in 1975 after 32 years of service.

Joe Rogers worked for Northrop Aerospace for the next 13 years, marketing the company’s F-5 and F-20 fighters.

During his service in World War II, the Korean War and the Vietnam War, Colonel Rogers was awarded the Silver Star, the Legion of Merit with two Oak Leaf Clusters, Distinguished Flying Cross with two Oak Leaf Clusters, and Air Medal with thirteen Oak Leaf Clusters.

Joe Rogers was married to the former Charis Tate. They had three children. Mrs. Rogers passed away in 2003.

Colonel Joseph W. Rogers died at Healdsburg, California, 6 August 2005, at the age of 81 years. He is buried at Arlington National Cemetery, alongside his wife.

Convair F-106A Delta Dart 56-0467 after setting World Speed Record. (U.S. Air Force)
Convair F-106A Delta Dart 56-0467 after setting World Speed Record. Note the missing paint on vertical fin as a result of the high speed flight. (U.S. Air Force)

The Convair F-106A Delta Dart was the primary all-weather interceptor of the United States Air Force from 1959 to 1988, when it was withdrawn from service with the Air National Guard. It was a single-seat, single engine delta-winged aircraft capable of speeds above Mach 2. The airplane was a development of the earlier F-102A Delta Dagger, and was initially designated F-102B. However, so many changes were made that it is considered to be a new aircraft.

The F-106A is 70 feet, 8¾ inches (21.558 meters) long with a wingspan of 38 feet, 4 inches (11.684 meters). The total area of the delta wing is 697.83 square feet (64.83 square meters). The angle of incidence was 0° and there was no dihedral. The leading edges were swept aft 60°. The top of the vertical fin was 20 feet, 3¼ inches (6.179 meters) high. The Delta Dart weighs 23,646 pounds (10,726 kilograms) empty, and has a maximum takeoff weight (MTOW) of 38,729 pounds (17,567 kilograms).

The F-106 was powered by a Pratt & Whitney J75-P-17 afterburning turbojet engine. The J75-P-17 was a two-spool axial-flow turbojet engine with afterburner. It used a 15-stage compressor section (8 high- and 7 low-pressure stages) and a 3-stage turbine section (1 high- and 2-low pressure stages. The J75-P-17 had a maximum continuous power rating of 14,100 pounds of thrust (62.72 kilonewtons), and military power rating of 16,100 pounds (71.62 kilonewtons) (30-minute limit). It produced a maximum of 24,500 pounds (108.98 kilonewtons) with afterburner (5-minute limit). The engine was 3 feet, 8.25 inches (1.124 meters) in diameter, 19 feet, 9.6 inches long (6.035 meters), and weighed 5,875 pounds (2,665 kilograms)

The interceptor has a cruise speed of 530 knots (610 miles per hour/982 kilometers per hour). and a maximum speed of 1,153 knots 1,327 miles per hour/2,135 kilometers per hour) at 35,000 feet (10,668 meters). The F-106A had a service ceiling is 53,800 feet (16,398 meters) and a rate of climb of 48,900 feet per minute (248 meters per second). Its combat radius was 530 nautical miles (610 statute miles/982 kilometers) and the maximum ferry range was 1,843 nautical miles (2,121 statute miles/3,413 kilometers).

The Delta Dart was armed with four GAR-3A radar-homing, or -4A (AIM-4F, -4G) infrared-homing Falcon air-to-air guided missiles, and one MB-1 (AIM-2A) Genie unguided rocket with a 1.5 kiloton W-25 nuclear warhead. The missiles were carried in an internal weapons bay. In 1972, the General Electric M61A1 Vulcan 20mm cannon was added to the rear weapons bay with 650 round of ammunition. (The number of gun-equipped Delta Darts is uncertain.)

Convair built 342 F-106 interceptors. 277 were F-106As and the remainder were F-106B two-seat trainers.

Convair F-106A Delta Dart 56-0467 in flight. (U.S. Air Force)
Convair F-106A Delta Dart 56-0467 in flight. Because of the filter used by the photographer, areas that are actually painted bright “day-glow” orange appear to be  white. (U.S. Air Force)
Convair F-106A Delta Dart 56-0467 in flight, seen from left rear quarter. (U.S. Air Force)
Convair F-106A Delta Dart 56-0467 in flight, seen from left rear quarter. (U.S. Air Force)

F-106A 56-0467 was built in April 1958 and was the eighteenth production aircraft. After being used for flight testing at Edwards Air Force Base it was converted back to an operational interceptor and assigned to the 329th Tactical Fighter Squadron at nearby George Air Force Base.

Convair F-106A Delta Dart 56-0467 on display at at Edwards AFB, May 1961.
Convair F-106A Delta Dart 56-0467 on display at Edwards AFB, May 1961. (Gary Abel from Marty Isham Collection via f-106deltadart.com)

On 14 August 1961, while taking off from George Air Force Base, Victorville, California, on a routine training mission, 56-0467’s right tire blew out. The pilot, James Wilkinson, flew until most of the airplane’s fuel had been exhausted, and then landed at Edwards Air Force Base because of its longer runway and available emergency equipment. After touching down, the right wheel and brake assembly caught fire. The flames quickly spread to the wing and fuselage. The aircraft slid to a stop and the pilot safely escaped. 467 was totally destroyed.

56-0459, which had been scheduled to make the speed record flights, is on display at the McChord Air Force Base Museum.

Major Joe Rogers with Convair F-106A Delta Dart 56-0459 at Edwards Air Force Base before a speed record attempt. (U.S. Air Force)
Major Joe Rogers with Convair F-106A Delta Dart 56-0459 at Edwards Air Force Base before a speed record attempt. This airplane was originally scheduled for the speed record attempt. (U.S. Air Force)
U.S. Air Force public relations photograph.
U.S. Air Force public relations photograph.

¹ FAI Record File Number 9064

© 2018, Bryan R. Swopes

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

13 December 1951

Major George Andrew Davis, Jr., United states Air Force, 334th Fighter Interceptor Squadron, 4th Fighter Interceptor Wing, Korea, 1951. (U.S. Air Force)
Major George Andrew Davis, Jr., United States Air Force, Commanding Officer, 334th Fighter Interceptor Squadron, 4th Fighter Interceptor Wing, Korea, 1951. (U.S. Air Force)

13 December 1951: Major George Andrew Davis, Jr., United States Air Force, commanding officer of the 334th Fighter Interceptor Squadron, 4th Fighter Interceptor Wing, flying a North American F-86E-10-NA Sabre, serial number 51-2752, led his unit on two “MiG Sweeps.”

Film from the gun camera of Major Davis’ F-86E Sabre 51-2752 shows a MiG 15 smoking after being hit, 13 December 1951. (U.S. Air Force)
Film from the gun camera of Major Davis’ F-86E Sabre 51-2752 shows a MiG 15 smoking after being hit, 13 December 1951. (U.S. Air Force)

During the mid-day fighter sweep, the 334th encountered Mikoyan Gurevich MiG 15 fighters of the 18th GIAP, 303rd IAD,  Voyenno-Vozdushnye Sily (the Soviet Air Force), and an air battle ensued. Major Davis was credited with shooting down two of the Russian fighters. The pilot of one of the MiGs, I.A. Gorsky, was killed. The identity and fate of the second Soviet pilot is not known.

During a second sweep in mid-afternoon, George Davis and the 334th again encountered enemy MiG 15s of the 40th Regiment, 14th Division, of the Peoples Liberation Army Air Force (Chinese Air Force). At 3:52 p.m. (1352) Davis shot down one of the Chinese MiG 15s. One minute later, he shot down another, his fourth aerial victory for the day.

These frames of film from the gun camera of Davis’ F-86 Sabre show a MiG 15 trailing smoke after being hit by the Sabre’s six .50-caliber machine guns. Chinese sources confirmed the loss of two MiG 15s, but again, the identities of the pilots and whether or not they survived is not known.

This North American Aviation F-86E-10-NA Sabre, 51-2849, seen here in flight over Edwards Air Force base, california, is the same type fighter that was flown by Major George Davis, 13 December 1951. (U.S. Air Force)
This North American Aviation F-86E-10-NA Sabre, 51-2849, seen here in flight near Edwards Air Force Base, California, is the same type fighter that was flown by Major George A. Davis, Jr., 13 December 1951. (U.S. Air Force)

© 2015, Bryan R. Swopes

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather