Tag Archives: Bruce McCandless II

7 February 1984

Bruce McCandless outside Challenger in an MMU. (NASA)
Bruce McCandless outside Challenger in a MMU. (NASA)

7 February 1984: During mission STS-41-B, NASA astronauts Captain Bruce McCandless II, United States Navy, and Colonel Robert L. Stewart, United States Air Force, left the Space Shuttle Challenger (OV-099) on the first untethered space walk.

McCandless tested each of the Manned Maneuverung Units (MMU) while Stewart tested a work station. For 5 hours, 55 minutes, they used the nitrogen-fueled Manned Maneuvering Units (MMU) to move about the outside of the space ship. At the farthest, McCandless was 320 feet (98 meters) away from Challenger.

Manned Maneuvering Unit #3 in the collection of the National Air and Space Museum.

The Manned Maneuvering Unit was designed and built by Martin Marietta Corporation (now, Lockheed Martin). It is constructed primarily of aluminum. The MMU is powered by two batteries with 852 watts at full charge, and propelled by 24 gaseous nitrogen thrusters, providing 1.4 pounds of thrust (6.2 newtons), each. The astronaut controls the MMU with two hand controllers. It has six-axis motion and automatic attitude hold. Including a full supply of nitrogen, the MMU weighs approximately 338 pounds (153.3 kilograms). It is designed for a maximum of 6 hours of operation. The unit is 50.0 inches (127.0 centimeters) high, 33.3 inches (84.6 centimeters) wide and with control arms extended, has a maximum depth of 48.0 inches (121.9 centimeters).

Captain Bruce McCandless II, United States Navy, NASA Astronaut. (NASA)

Bruce McCandless II was born 8 June 1937 at Boston, Massachusetts. He was the son of Rear Admiral Bruce McCandless, United States Navy, who was awarded the Medal of Honor for his actions aboard USS San Francisco (CA-38) at the Naval Battle of Guadalcanal, 12–13 November 1942, and grandson of Commodore Byron McCandless. His mother was Sue Worthington Bradley McCandless.

Midshipman Bruce McCandless II, USNA (The 1958 Lucky Bag)

McCandless graduated from Woodrow Wilson High School, Long Beach, California, in 1954.  As the son of a Medal of Honor awardee, he was qualified for an automatic appointment as a midshipman at the United States Naval Academy, Annapolis, Maryland. He entered the Academy as a member of the Class of 1958. He stood first in his class in his Plebe year. He studied electronics, and photography, and was a member of the Academy’s sailing team. Aboard Royano, he competed in the annual Newport to Bermuda race.

Midshipman McCandless graduated second in his class at the United States Naval Academy, 4 June 1958 and was commissioned as an Ensign, United States Navy. He trained as a Naval Aviator at Pensacola, Florida. McCandless was promoted to the rank of lieutenant (junior grade) 4 December 1959

Lieutenant (j.g.) McCandless married Miss Bernice Doyle, 6 August 1960, at the U.S. Naval Academy Chapel. They would have two children, Bruce McCandless III and Tracy McCandless. She died in 2014. They had been married for 53 years.

Douglas F4D-1 Skyray, Bu. No. 134959, of VF-102 “Diamondbacks” aboard USS Forrestal (CV-59), circa July 1961. (U.S. Navy)

Lieutenant (j.g.) McCandless flew the Douglas F4D-1 Skyray (F-6A after 1962) and the McDonnell F-4B Phantom II with Fighter Squadron 102 (VF-102, “Diamondbacks”), serving aboard the supercarrier USS Forrestal (CV-59), and then the nuclear-powered aircraft carrier USS Enterprise (CVN-65). On 1 June 1962 McCandless was promoted to lieutenant.

McDonnell F-4B-7-MC Phantom II, Bu. No. 148389, of VF-102, “Diamondbacks,” aboard USS Enterprise (CVN-65), circa 1962–1964. (U.S. Navy)

Lieutenant Bruce McCandless II was accepted into the NASA’s Astronaut Group 5 astronaut, 4 April 1966, and assigned to the Apollo Program. He was promoted to lieutenant commander, 1 November 1966 He served a Mission Control communicator to Apollo 11 during the first Moon Walk, 21 July 1969.

Bruce McCandless II, second from left, in the Mission Operations Control Room, Mission Control Center, Johnson Space Center, Houston, Texas, during the Skylab 4 mission, 23 November 1973. McCandless is showing Flight Director Neil B. Hutchison “a mockup of the occulting disc for the T025 Coronagraph Contamination Measurement Engineering and Technology Experiment to be used by the crewmen of the third manned Skylab mission (Skylab 4)” (NASA)

McCandless was promoted to commander, 1 November 1972. On 1 October 1979, he advanced to the rank of Captain, United States Navy.

Captain McCandless did not fly until the space shuttle became operational. He served as a Mission Specialist aboard Challenger (STS-41-B) in 1984, and Discovery (STS-31) in 1990.

Launch of Discovery Mission STS-31, 12:53 UTC, 24 April 1990. (NASA)

Captain McCandless logged more than 5,200 hours of flight; 312 hours, 31 minutes, 1 second in space; and completed 208 orbits of the Earth.

Captain Bruce McCandless II, United States Navy (Retired), NASA Astronaut, died 21 December 2017 at the age of 80 years. He is buried at the United States Naval Academy Cemetery, Annapolis, Maryland.

Bruce McCandless at a distance of approximately 320 feet (98 meters) from the space shuttle Challenger, 7 February 1984. (NASA)
Captain Bruce McCandless II, U.S. Navy, at a distance of approximately 320 feet (98 meters) from the space shuttle Challenger, 7 February 1984. (NASA)

© 2019, Bryan R. Swopes

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

24 April 1990, 12:33:51 UTC, T minus Zero

Discovery (STS-31) lifts off Pad 39B with the Hubble Space Telescope. Sister ship Columbia waits on Pad 39A. (NASA)
Discovery (STS-31) lifts off Pad 39B with the Hubble Space Telescope. Sister ship Columbia waits on Pad 39A. (NASA)

24 April 1990, 12:33:51 UTC: Space Shuttle Discovery (STS-31) lifted off from Launch Complex 39B at the Kennedy Space Center, Cape Canaveral Florida, on a mission to place the Hubble Space Telescope in Earth Orbit.

The STS-31 flight crew were Loren J. Shriver, Commander; Charles F. Bolden, Jr., Pilot; Steven A. Hawley, Mission Specialist; Kathryn D. Sullivan, Mission Specialist; Bruce McCandless II, Mission Specialist.

Discovery (STS-31) flight crew: Seated, left to right: Colonel Charles F. Bolden, Jr., U.S. Marine Corps; Colonel Loren J. Shriver, U.S. Air Force; Lieutenant Commander Kathryn D. Sullivan, U.S. Navy. Standing, left to right: Captain Bruce McCandless II, U.S. Navy; Mr. Steven A. Hawley. (NASA)
Discovery (STS-31) flight crew: Seated, left to right: Colonel Charles F. Bolden, Jr., U.S. Marine Corps¹; Colonel Loren J. Shriver, U.S. Air Force; Lieutenant Commander Kathryn D. Sullivan, U.S. Navy.² Standing, left to right: Captain Bruce McCandless II, U.S. Navy; Mr. Steven A. Hawley. (NASA)

The Hubble Space Telescope is named after Edwin Hubble, an early 20th century astronomer who discovered galaxies beyond our own Milky Way galaxy. It is an optical Ritchey–Chrétien telescope (an improved Cassegrain reflector). Star light enters the telescope and is collected by a large 7 foot, 10.5 inch (2.400 meter) diameter hyperbolic mirror at the back end. The light is reflected forward to a smaller hyperbolic mirror, which focuses the light and projects it back through an opening in the main reflector. The light is then gathered by the electronic sensors of the space telescope. These mirrors are among the most precise object ever made, having been polished to an accuracy of 10 nanometers.

The Hubble Space Telescope being deployed from Disovery's cargo bay. (NASA)
The Hubble Space Telescope being deployed from Discovery’s cargo bay, 25 April 1990. (NASA)

The Hubble Space Telescope is 43.5 feet (13.259 meters long. The light tube has a diameter of 10 feet (3.048 meters) and the aft equipment section is 14 feet (4.267 meters) in diameter. The spacecraft weighs 27,000 pounds (12,247 kilograms).

The HST orbits the Earth every 97 minutes at an altitude of 320 nautical miles (593 kilometers). The telescope was last serviced in 2009. Originally designed to operate for 15 years, the HST is now in its 26th.

The Hubble Space Telescope in Earth orbit. (NASA)
The Hubble Space Telescope in Earth orbit. (NASA)

¹ Colonel Bolden reached the rank of Major General, United States Marine Corps, before retiring in 2003. He was served as Administrator, National Aeronautics and Space Adminstration, 17 July 2009–20 January 2017.

² Lieutenant Commander Sullivan left NASA in 1993, and retired from the U.S. Navy with the rank of Captain, in 2006. She served as Under Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere/Administrator, National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), 28 February 2013–20 January 2017.

© 2017,  Bryan R. Swopes

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather